Minél messzebb kerül a fordulópont, melyről nagyon más elképzeléseink voltak kezdetben, annál inkább érezhetjük úgy, becsaptak bennünket. Viszont az tény, hogy a balkáni demokrácia irreálisan sok vért kívánt, épp ezért dühítő, hogy Szerbia ma sem ott van, amerre annak idején saját polgárai irányt mutattak neki.
A Balkánt mindig is puskaporos hordóként tartották számon, melynek elég egy apró szikra, hogy felrobbanjon. Az akkori Jugoszlávia elnökének, Tito-nak 1980-ban bekövetkezett halála volt ez a szikra. Az azóta eltelt időben folyamatosak voltak a háborúk és igazi, emberi vérrel kellett megrajzolni a Balkán új határait. A belső civódások, területi viták, majd a népirtásba forduló srebrenicai események egy tőről fakadtak: a nemzeti vagy éppen vallási alapú gyűlöletről, melyet a tudatlanság táplált. Egész országok népeit vezették meg az akkori hatalmasok, vérszemet kapva a zsákmányszerzés dicsőségétől. Csak Srebrenicán 8700 bosnyák férfit és fiút mészároltak le hidegvérrel, ám a délszláv háború összességében 300 000 emberéletet követelt és több millióan voltak kénytelenek elhagyni lakóhelyüket.
1999-ben,mikor először zúgtak fel a szirénák, mikor a NATO megkezdte az agressziót reménykedtünk, hogy véget lehet vetni a jövőtlenségnek és lezárhatóvá válik a múlt. Három hónap intenzív légitámadás után kivonták a szerb csapatokat Koszovóból, a következő évben pedig a fiatal értelmiségiek csoportja, az Otpor (Ellenállás) a 2000. szeptemberi választások után megdöntötte a hatalmat és teret biztosított a demokráciának.
Az idő teltével egyre inkább elkurvult a “friss” politikai erő, mely még mindig a régi beidegződések rabja és ha nem fegyverekkel, akkor papíron sakkozva igyekszik megtartani a már saját függetlenségét kikiáltott Koszovót, választásról választásra haladva újra szélbe állítva a hajónk vitorláit a nemzeti gyűlöletkeltés felé.
Túl sok vért kívánt ez a demokrácia, mely nem ér semmit, hiábavaló, üres és keserű…
Tüzek gyúltak Ukrajnában a közelmúltban ezzel párhuzamosan a dél-szláv utódállamokban is megindult valami, amit “balkáni tavaszként” emlegetnek egyesek, hisz érintett mind Bosznia, Horvátország, Montenegró, Bulgária, Macedónia és lassan vélhetőleg Szerbia is.
Tüntetések kezdődtek Macedóniában is! (SerbiaInsajd)
0 hozzászólás
Szia! Jó a blogod.
Üdv. Serbia Insajd
🙂 Nagyon szépen köszönöm! Rohadt megtisztelő ám, hogy ezt az egyik kedvenc blogom szerzője mondja! 🙂