Animax kiherélve. Pipa! A napokban érkezett a hír: a Sony tulajdonában álló magyar csatorna beadja a derekát és jobb létre szenderül. Helyét a Chello Central Europe veszi át, vélhetőleg február elsejei kezdéssel. Internet szerte szipogni kezdtek a rajongók, volt aki a jajveszékelésig ment, pedig alternatíva van elég, sőt. Én csak elégedetten hátradőltem. Miért? Roppant egyszerű: a csatorna elkurvult és kinyírta a potenciális rajongói táborát is… De kezdjük az elején!
A+ (2004-2006)
2004-ben indult az A+ csatorna, részmunkaidőben a Minimax adászárása után és kb. éjfélig kizárólag anime sorozatokat vetített. Akkoriban ez egy hiánypótló dobás volt a magyar televíziózás szempontjából, bár annak előtte is rengeteg japán animét vetítettek a különböző csatornákon (RTL-Klub, TV2, stb.), de ez volt az első tematikus anime blokk, amely a hangsúlyt a műsortartalomban a japán animékre helyezte. Az őssorozatok közül átvette a nagy klasszikusokat: Inuyasha, Slayers, Cowboy Bebop, Trigun. Később hozott új szereplőket is (hála az égnek eredeti szinkronnal és felirattal): Read Or Die: Betűk bűvöletében, Android Kikaider, Hakaima Sadamitsu, Spiral, stb. Működésének pusztán két éve alatt sokat tett az anime kultúra formálódásáért és a magyar otaku szcéna illetőleg szubkultúra kialakulásáért – ezzel nyitva meg az utat az egyéb Japánnal kapcsolatos kulturális vagy éppen sporttevékenységek előtt. Lám itt van az eredeti intró (nosztalgia mód: ON)
[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=REl7VkuZXi8]
Animax (2006-2014)
[polldaddy poll=7619578 align=”right”]
2006-ban a Sony felvásárolta a sugárzási jogokat és az A+ helyét átvette a szépreményű Animax, amely nem többel kecsegtetett, minthogy „Japán már itt van”. Rengeteg remek sorozatot és mozifilmet hozott el, sőt mi több a legtöbbjét szinkronnal! Persze az más kérdés, hogy az önelégültség tetőfoka ez a „magyar szinkronnemzet” hozzáállás, ami talán helytálló is lehetne, az általános vélekedéssel szemben, de különösen a japán animékre igaz, hogy semmi szükség a szinkronizálásra. Gondoljunk csak bele, a japánoknak van rakugo duma műfajuk, míg a magyaroknál ez bizony kiesik. Volt is botrány mikor a 10-es évek etalonjának számító Death Note megkapta a maga szinkronját, ami tegyük hozzá az eredeti mellett borzalmas, ugyanúgy, mint ahogy a Blood+ esetében is. Később javult a minőség, és pl. a Ghost in the Shell: Stand Alone Complex és a Second GIG esetében roppant élvezetesre sikerültek a szinkronok DE attól még japánul sokkal jobb. Az Animax működése során egyébként lőtt jó pár öngólt, pl. kiherélte a saját fórumát, így fosztva meg a TV-nézőket a feedback és diskurzus lehetőségétől. Aztán szépen lassan elkezdte felhígítani magát és a „másik énem” szerves részét kezdte képezni a Legyőzhetetlen Banzuke japán reailty show tét nélkülisége, mellette pedig valami hasonszőrű amerikai folk, amelyben párok versenyeztek egymással, hogy ki ér oda hamarabb a térkép egy adott pontjára, szerte a földgolyón. Én ekkor adtam fel és tértem át véglegesen a letöltésekre és lettem a veteránnak számító AnimeAddicts magyar animeoldal elkötelezett híve. Friss szezonos animék, jó minőségben, felirattal, sallangok nélkül… Úgy ahogy én szeretem. Hopp, itt egy Animax intró (normális, magyart nem is találni a neten, míg A+ost simán – gondolom ez is jelent valamit rajongói szempontból):
Nyugodjon békében!
Annyira nem tud fájni az Animax megszűnése, hogy magam dobnám rá az első marék földet, de gondolom ezzel van így más is. Ami biztos: japán animére kihegyezett tematikus csatorna, illetve műsorblokk nélkül marad a döglődő magyar (és globális) TV-s médium. Az érkező Chello-ról egyelőre nincs semmi biztos, viszont ha lehet hinni a pletykáknak, akkor eszük ágában sem lesz japán cuccokat nyomatni. Habár van egy érdekes facebook csoport, a C8, amelyet állítólag a csatorna a magyar munkatársai működtetnek – ám a kommunikációs stílust tekintve rezeg a léc és olybá tűnhet, hogy fake az egész.No, ők nem kevesebbet ígérnek, mint hogy lesz bizony anime az új adón, miazhogy! UPDATE: Beteljesült a balsejtelem, a C8 „rajongói oldala” hamis volt (valakik unatkoztak).
Míg ez kiderül (vagy beborul) marad a letöltés varázsa és az online nézelődés.
Aki kétségbeesett, az most szívjon el egy cigit, nyugodjon meg és reggeljen az AnimeAddicts-re (ha még eddig nem tette volna meg) és válogasson a több száz magyar feliratos, jó minőségű anime között!
Forrás hír: Megszűnik az Animax! (Origo.hu)
Egy gyönyörű és hosszú okfejtés arról, hogy az Animax végül is a saját ürülékén hasalt el: Animax… You are already dead
Kapcsolódó posztok:
- In memoriam A+ / Animax
- Megszűnik az Animax!
0 hozzászólás
Szia!
Én úgy tudom, hogy semmit infó még nincs arról, hogy a C8-on milyen műsorok fognak menni. Ettől függetlenül bizakodom, hogy gondolnak az anime fanokra is és, ha nem is teljes műsoridőben, de legalább 1-2 animét leadnak majd.
Ami a japán eredeti hangokat illeti. Jó, jó, de azért azt sem mondanám tökéletesnek. Pl., amikor egy 16-17 éves női karakternek olyan hangot adnak, mintha egy 6 éves kislány lenne, az nem kicsit idegesítő, legalábbis számomra. Némelyik seiyu hangjával, főleg, ha visítósabb karaktert játszik, üveget lehet repeszteni. Lehet, hogy a japánoknak ez tetszik, de nekem inkább elvesz az adott anime élvezeti értékéből, de, azt is aláírom, hogy sokszor pocsék a magyar szinkron, ámbár még így is jobbnak mondható sok más európai szinkronnál. Ez nem önfényezés, elég csak meghallgatni a Youtube-on, hogy milyen a felhozatal. Sajnos, mára a hazai szinkronipar oda jutott, hogy minél olcsóbban és gyorsabban akarják megoldani a szinkronizálást, aminek egyértelműen a minőség látja kárát. A szinkronszínészek többsége ezzel tisztában van és nem örülnek neki, de nem nagyon panaszkodhatnak, mert akkor később nem hívják őket dolgozni.
A hírek és álhírek garmadája ömlött ránk a megszűnés után és úgy egyáltalán a Chello képbe kerülésével. A személyes véleményem az, hogy mivel benne van a nevében is az új csatornának a Central Europe, gondolom ugyancsak közép-európai, egyáltalán európai értékrend mentén fogják összeállítani a műsor struktúrát, ebbe pedig csak hébe-hóba fog beleférni egy anime vagy bármi japán.
A C8 kvázi facebook oldala vezette meg az embereket, hiszen ott orrba szájba nyomták a fake infókat, hogy lesz ANIME, sőőőt mi több!
Aztán épp tegnapelőtt szűnt meg az oldal, így biztosra mehetünk hogy pár kölyök unalmában piszkálta meg a jó népet. Mondjuk én nem értem mi értelmét látták…
A szinkron egy örök vita, egyszer értekezünk majd róla egészében! 🙂
Igen, láttam a kamu facebookos oldalt. Nekem rögtön gyanús volt a dolog, mert azt nov. 21-én hozták létre, de csak pár napja derült ki, hogy az Animax meg fog szűnni és helyére a C8 kerül. Az meg elég nagy hülyeség lenne, hogy az előtt kezdjenek egy csatornát népszerűsíteni (ráadásul közösségi site-on), hogy egyáltalán a sajtóban megjelenjen valami az indulásáról. A másik meg, hogy a posztolónak iszonyúan rossz volt a helyesírási és a fogalmazási készsége. Akármilyen is lesz a C8, azt erősen kétlem, hogy egy ilyen embert bíztak volna meg azzal a Chello vezetői, hogy kommunikáljon a leendő nézőkkel. Nekem marketingesként legalábbis, minimum leégne a bőr a képemből.
Arra viszont látok esélyt, hogy legyenek animék a C8-on, mivel még jóval az Animax megszűnése előtt néhány anime fan összefogott és küldött egy levelet a Chellónak az ügyben, hogy indítsanak az Animax helyett egy új animékkel foglalkozó csatornát. Ha már csak 1-2 sorozatot kapnánk, szerintem az is sokat jelentene a hazai animés közösségnek. Majd kiderül.
Én a magam részéről nem bánom, hála az égnek. meg az internetnek, és a csoportoknak, nem gond animékhez jutni! Az Animax akkor írta le magát nálam, amikor elkezdett társulni a Axn.el, akkor már tudtam, hogy ebből baj lesz. Torkig vagyok már a sok sorozattal, mármint a nyugati sorozattal! Van netem, nem gond, honnan jussak cuccokhoz. Egyébként kb. öt év után a neten jutottam végre az Inuyasha és a Naruto folytatásaihoz, élvezet volt végre látni, most meg a Bleach van soron. Gondolom, köztudott, hogy az Animax cseszett folytatni a sorozatokat, hiába vártunk. A szinkronról meg annyit, hogy én is szivesebben nézem eredetiben, de hadd védjem meg a magyar szinkronsainkat, Moser KÁroly, Markovics Tamás, És például az Előd testvérek, meg a többiek, pontosan az anime szinkronjaik miatt lettek a kedvenceim! És Renának igaza van, van amikor jobb a magyar szinkron szinész, mint az eredeti! Például a Tsubasa kapitány esetében rettenetesek a japán hangok, nincsenek eltalálva! És olyan is van, mikor egy egy az állás, egyformán király a magyar és a japán szinkron! Például Orochimaru, nem tudom, ki a japán seiiyu, a magyar szinkronja Láng Balázs volt, (ő is imádatos kedvencem) és egyformán fantasztikusak voltak! És abban is igazat adok Renának, hogy a mi szinkronunk általában a legjobb, és az amerikaiaké a legsz@rabb! Az Inuyashánál majd elájultam, kis híján leestem a székről, annyira nyomoronc volt az amerikai szinkron! Ettől még a „sógorok” (németek) is jobbak voltak! Szóval: az A+-t szerettem nagyon, de az Animaxért nem sírok! Béke poraira! Az új csatorna meg nem érdekel, inkább olvasok, meg a neten vagyok, itt nem kell állandóan ismétléseket néznem!
Az AXN beépülése az Animax műsorába, vagy inkább fordítva valóban siettette az elkurvulás folyamatát. Először én is meglepődtem, mikor nyugati sorozatok és műsorok kezdtek megjelenni, (sorozatok, valóságshow-k) esténként egy addig kizárólag animével foglalkozó csatornán. Az A+ kezdetben azért volt nagy durranás mert esténként kilenctől éjfélig, hajnali egyik olyan fórumot teremtett az anime szubkultúra számára, amely addig elképzelhetetlen volt Magyarországon és új távlatokat nyitott meg a népszerűsítés során. Aztán szépen lassan le is áldozott ennek az újonnan formálódó, szélesebb spektrumú közösségnek. Az Animax megszűnését ezért is éljük meg – nagy többségében – egy olyan eseménynek, mely várható volt és kevesen ejtenek érte könnyet a fentebb már kivesézett okokból. Egyik blogger kolléga meg is írta, hogy véget ért egy korszak, de ugyancsak nehéz eldönteni, hogy az anime ezáltal Magyarországon a mainstream-ből ismét visszasüllyed-e az underground sávba, vagy inkább fennmarad, csak egészen más formában.
A magyar szinkronok kérdése nagyon szerteágazó. Vannak animék, melyeket nem tudnék elképzelni az eredeti japán szinkronnal, pl. Slayers a kis boszorkány (egyszerűen tökéletesen eltalált szinkronok), vagy a Trigun, Cowboy Bebop…. stb.
A Tusbasával is az a helyzet, mint a többi ,régi, akkor még Japánra limitált sorozattal: mivel nem volt globális lefedettsége, ezért sem az animációra, sem a seyukra nem fektettek nagy hangsúlyt – amolyan futottak még kategóriába tartoztak. Az újabb animék azért is jobbak japán szinkronnal, mert sikeresen elterjedt a világon a szubkultúra, egész nagy felvevő közönsége lett és ez megemelte az üzleti potenciált, ezáltal a minőségi szinkron igényét is – bár számomra ez az okfejtés bizonyul a leginkább logikusnak. 🙂
Szerintem a Naruto Shippuden változása miatt.
Vélhetőleg igen! Bár nem értem pontosan mit szerettél volna ezzel kifejezni! 🙂
Szegítenéttek feltámasztani az Animax-ot?
Üdv!
Nézd el nekem, hogy nem fogok hadjáratot indítani a vissza hozatalára 🙂
1. semmi esély rá
2. semmi értelme